O mně

Jak to celé začalo

S veganstvím jsem se naživo poprvé setkala v roce 2008 v organizaci Svoboda zvířat. Tenkrát jsem na internetu hledala organizaci na ochranu zvířat, ve které bych se mohla stát dobrovolníkem. V té době jsem byla “rybí vegatariánkou” a samozřejmě velkou milovnicí všech zvířat. Živě si vybavuji první setkání s Bárou Večlovou, nynější předsedkyní Svobody zvířat, která byla na dlouhou dobu jediná veganka, kterou jsem osobně znala. Dostala jsem tenkrát od Báry nějaké letáky o veganství a ochraně zvířat. V té době jsem začala o své stravě více přemýšlet, než jen “nechci jíst roztomilá prasátka a kravičky”. Moje tzv. rybí vegetariánství mně (naštěstí) pomalu přestávalo dávat smysl a ještě téhož roku, jsem se stala opravdovou vegetariánkou.

Veganství jsem obdivovala, respektovala, ale zdálo se mi nemožné. Prostě je to blbost, žít jen na rostlinné stravě a tím jsem toto téma, už jako dobrovolnice Svobody zvířat, uzavřela.

Někdy na podzim roku 2008 jsem na internetu narazila na projekt realita.tv, který provozoval propagátor tzv. otevřených záchran, Michal Kolesár. Na ten podzimní večer, kdy jsem jako opařená seděla u počítače, nikdy nezapomenu. Pláč, rozčarování, strach dozvědět se více, než jsem byla schopna unést. Tu noc jsem toho moc nenaspala, všechno to začalo dávat smysl a byla jsem rozzlobená sama na sebe, že mě to samotnou nenapadlo dříve.

Neumím jednat moc impulsivně, musím si vše dobře naplánovat a promyslet. Trvalo mi proto další dva měsíce, než jsem si vše uspořádala v hlavě a připravila se na nový začátek, kterým byl den 1. 1. 2009. Od tohoto dne jsem vegankou a musím říct, že to bylo zatím nejlepší rozhodnutí v mém životě. Děkuji Báro a Michale za nasměrování správným směrem a děkuji mami, že jsi mi dodala odvahy a šla do toho tenkrát se mnou!

Kam mě veganství posunulo

Během těch téměř osmi let veganství jsem zaznamenala velký pokrok v naší společnosti, v mé rodině i v rodině mého manžela, za což jsem velmi vděčna. Velké změny proběhly i u mě a v mém jídelníčku. Nikdy jsem se o vliv stravy na naše zdraví moc nezajímala a vaření mě také zrovna nebavilo. To se však změnilo přechodem na rostlinnou stravu – v přípravě jídla jsem našla hlubší smysl, než si jen naplnit žaludek. Veganství jsem odstartovala jídly, které napodobovaly klasické karnistické stravování, přes raw food, bezlepkovou stravu, až jsem zakotvila u kombinace toho všeho a nazvala bych to stravou racionální. A protože se stala výživa mým koníčkem, rozhodla jsem se po těch letech zkušeností, šířit myšlenku veganství dál a to v podobě mých osobních zkušeností v kombinaci s profesionálním výživovým poradenstvím.

Postupně budu moje recepty a zkušenosti s veganstvím přidávat do blogu Zdravého vegana, kde se můžete inspirovat a budu též ráda za vaše zkušenosti a názory.

S čím vám mohu pomoci

  • Podrobná analýza vašeho jídelníčku. Analýzou zjistím, jaké nutrienty ve vaší stravě chybí, které naopak přebývají a zda je váš kalorický příjem adekvátní.
  • Vytvoření doporučení možných změn ve vašem jídelníčku pro optimální příjem mikronutrientů a makronutrientů se vzorovým jídelníčkem.
  • Sestavení výživového plánu s jídelníčkem na míru. 

Pokud se se mnou budete chtít potkat a pobavit se osobně, uvařte něco veganského a doražte na Veganskou večeři v Praze, kterou pořádá organizace Otevři Oči nebo mě kontaktujte a můžeme si domluvit osobní schůzku v Praze.

mlavcova.hanka@gmail.com, www.facebook.com/zdravyvegan