O mně

Jak to celé začalo

S veganstvím jsem se naživo poprvé setkala v roce 2008 v organizaci Svoboda zvířat. Tenkrát jsem na internetu hledala organizaci na ochranu zvířat, ve které bych se mohla stát dobrovolníkem. V té době jsem byla “rybí vegatariánkou” a samozřejmě velkou milovnicí všech zvířat. Živě si vybavuji první setkání s Bárou Večlovou, nynější předsedkyní Svobody zvířat, která byla na dlouhou dobu jediná veganka, kterou jsem osobně znala. Dostala jsem tenkrát od Báry nějaké letáky o veganství a ochraně zvířat. V té době jsem začala o své stravě více přemýšlet, než jen “nechci jíst roztomilá prasátka a kravičky”. Moje tzv. rybí vegetariánství mně (naštěstí) pomalu přestávalo dávat smysl a ještě téhož roku, jsem se stala opravdovou vegetariánkou.

Veganství jsem obdivovala, respektovala, ale zdálo se mi nemožné. Prostě je to blbost, žít jen na rostlinné stravě a tím jsem toto téma, už jako dobrovolnice Svobody zvířat, uzavřela.

Někdy na podzim roku 2008 jsem na internetu narazila na projekt realita.tv, který provozoval propagátor tzv. otevřených záchran, Michal Kolesár. Na ten podzimní večer, kdy jsem jako opařená seděla u počítače, nikdy nezapomenu. Pláč, rozčarování, strach dozvědět se více, než jsem byla schopna unést. Tu noc jsem toho moc nenaspala, všechno to začalo dávat smysl a byla jsem rozzlobená sama na sebe, že mě to samotnou nenapadlo dříve.

Neumím jednat moc impulsivně, musím si vše dobře naplánovat a promyslet. Trvalo mi proto další dva měsíce, než jsem si vše uspořádala v hlavě a připravila se na nový začátek, kterým byl den 1. 1. 2009. Od tohoto dne jsem vegankou a musím říct, že to bylo zatím nejlepší rozhodnutí v mém životě. Děkuji Báro a Michale za nasměrování správným směrem a děkuji mami, že jsi mi dodala odvahy a šla do toho tenkrát se mnou!