Veganská výzva – 30 dní veganem!
Na 1. listopadu spadá Mezinárodní den veganství. Tento den je oslavou soucitného a pro naši planetu udržitelného způsobu života. Je tedy ideálním dnem pro odstartování nového životního stylu založeného na nesobeckém a spravedlivém postoji vůči zvířatům, přírodě a lidem.
Tento den je jako stvořený pro ty z vás, kteří respektujete svobodu ostatních tvorů, obdivujete přírodu v její přirozenosti, ale živočišnou stravu stále konzumujete – zkuste se stát na 30 dní veganem! Není to těžké 🙂 Mohu vám zaručit, že ochuzeni o chuťové prožitky z jídla rozhodně nebudete – naopak! Poznáte nová chutná jídla, nové kombinace, rostlinné alternativy sýrů, salámů a mléčných výrobků, které svou chutí mohou směle konkurovat těm živočišným.
Pokud si na výzvu troufnete, můžete se inspirovat vzorovým jídelníčkem na 7 dní, který jsem vytvořila právě pro tuto příležitost. Hladoví rozhodně nebudete 🙂
Den 1.
Snídaně: Chléb s pomazánkou Patifu, cherry rajčátka
(pomazánku zakoupíte snad ve všech zdravých výživách. Pokud se do zdravé výživy nedostanete, veganské pomazánky lze nově zakoupit veganské pomazánky už i v každém řetězci Albert – pod značkou Veggie, v Lidlu – pomazánky Toppo, v Bille – pomazánky Lunter, atd.)
Oběd: Tempeh na smetaně se širokými bezvaječnými nudlemi
(např. sojová nebo rýžová Alpro smetana. Tempeh i smetana jsou k dostání v síti Albert a zdravých výživách) Recept
Večeře: Cizrnový hummus s pita chlebem a zeleninovým salátem
(hummus si buď můžete udělat vlastní nebo ho lze koupit již hotový. Doporučuji Tahini hummus Lunter, který lze zakoupit ve zdravých výživách a supermarketech Tesco a Billa nebo hummus Toppo ze supermarketu Lidl. Mají asi 5 druhů a je zatím nejlepší z kupovaných, jaký jsem kdy měla. Jeho nevýhodou je však přítomnost konzervantu E211. Tento konzervant je sice veganský, ale rozhodně není přírodní. Rozhodnutí nechám na vás.)
Den 2.
Snídaně: Palačinky s džemem nebo veganskou čokoládovou pomazánkou
(k sehnání např. v sítích drogerie DM)
Oběd: Kokosové kari s tofu
Receptů je na internetu mnoho, stačí si vybrat. Například tento recept vypadá dobře. Do tohoto jídla doporučuji použít klasické bílé tofu, které je k sehnání téměř v každém supermarketu.
Večeře: Pečivo s margarínem (např. Provamel ze zdravé výživy) a veganským salámem (např. Kalma, který je k dostání ve zdravých výživách a v síti Tesco)
Den 3.
Snídaně: Jednoduché muffiny s ovocem recept
Oběd: Irish stew (Irský guláš) na černém pivu
Recept na guláš zde (Sójové kostky nebo nudličky lze rovněž zakoupit téměř ve všech supermarketech)
Večeře: Dýňová polévka s kokosovým nebo jiným rostlinným mlékem recept
Den 4.
Snídaně: Jáhlová kaše s ovocem recept
Oběd: Špagety s boloňskou omáčkou recept nebo zjednodušený recept
Večeře: Bramboráky recept
Den 5.
Snídaně: Míchaná tofíčka (alternativa míchaných vajec) recept
Oběd: Houbové rizoto recept
Večeře: “Dršťková” polévka z hlívy ústřičné, žitný chléb recept
Den 6.
Snídaně: Ovesná kaše s jablky a ořechy
Oběd: Falafel se salátem Tabouleh recept
Večeře: Chléb s česnekovou pomazánkou, zeleninový salát recept
(rostlinný sýr Veganline a sojanéza např. značky Kalma jsou k dostání v Globusu a ve zdravých výživách)
Den 7.
Snídaně: Chléb s veganským margarínem a džemem
Oběd: Smažené rýžové nudle se zeleninou a tempehem recept
Večeře: Baba Ghanoush z lilku s pita chlebem nebo opečenou tortilou recept
K svačině mezi jídly doporučuji ovoce, sušenky například od Zemanky, veganské flapjacky nebo raw tyčinky.
Držím palce a doufám, že vás rostlinná strava nadchne, tak jako mě a mnoho dalších! A kdo ví, možná že už se k té původní ani nebudete chtít vrátit 🙂
Zdravíčko 🙂 Budete pokračovat s inspirativním jídelníčkem až do dne třicet, prosím? 🙂
Zdravím. Pokud bude zájem, tak ano 🙂 Dělala jsem ale jídelníček tak, aby mohl sloužit na delší dobu, než jeden týden. Například k snídani je každý den něco jiného. Předpokládám, že si v tom každý najde, co mu k snídani vyhovuje a v tom bude pokračovat další dny.
Dobrý den, čtu, že doporučujete hummus z lidlu. Chuťově je sice výborný, ale všimněte si, že obsahuje benzoan sodný, který rozhodně není zdraví prospěšný a v kombinaci s dalšími konzervanty může způsobovat až rakovinu. Já už ho ze svého jídelníčku taky vyřadila.
Dobrý den. Díky za upozornění. O benzoanu sodném v hummusu vím. Na prvním místě doporučuji dělat si hummus vždy vlastní. Uvedla jsem ho jen jako alternativu, pokud se vám vlastní hummus nebude chtít vyrábět. Nicméně doporučení upravím, děkuji.
Dobrý den, děkuji za tip na jídelníček. Vadí mi zařazování kupovaných věcí. Hotové pokud možno nekupuji, na výběr hotových věcí ze sítí řetězců recept nepotřebuji. Omlouvám se, očekávala jsem něco jiného – novou inspiraci, rady a hlavně recepty na vaření doma! Začínám :-). V obchodě rozhodně hotovky ani polotovary zásadně NE. Stačí číst složení…..
Dobrý den Hani. Jak už jsem někde v diskuzi uváděla, hotové výrobky jsem použila záměrně pro začínající vegany, kteří byli zvyklí na sýry, salámy a jiné uzeniny. Další týden, který začne 8.11. bude obsahovat převážně mé vlastní recepty, bez nutnosti použití kupovaných výrobků. Výjimku však tvoří tofu, mléka obohacená vápníkem a sojový jogurt. Budu ráda, když se mým jídelníčkem na další týden budete inspirovat 🙂 Je pochopitelné, že vzorový jídelníček nemůže vyhovovat potřebám každého z nás. Pokud budete mít zájem, mohu vám sestavit jídelníček individuální přesně podle vašich potřeb. To už je však služba placená.
Pingback: Veganem na zkoušku, 2. týden - Zdravý Vegan
Pingback: Vegany na zkoušku, 3. týden - Zdravý Vegan
Pingback: Veganem na zkoušku, 4. týden - Zdravý Vegan
Hezká výzva. Veganství má skutečně budoucnost! Jen tak dále :-))
Děkuji 🙂